top of page

Makina Kabinleri

kabin-rev_edited

 

Makine Kabinleri

Makineleri ve parçalarını üzerinde taşıyan veya muhafaza eden metal konstrüksiyonlara Makine Kabinleri denir. Malzemesi yalnız metal değildir. İsteğe bağlı olarak çok değişik malzemelerden de üretilebilir. Özellikle alüminyum veya paslanmaz malzemeler de tercih edilebilir.

Makine Kabinleri Yapısı

Özel bir ana iskelet tasarlanmıştır. Bu iskelet yapısı her makineye göre değişebilir. Önemli olan nerelerinin güçlü olacağı nerelerine az mukavemet gerekliliği iyi bir şekilde tercih edilmiştir. Buna göre ana omurga yapısı tespit edilir. Bazen hafif mukavemeti düşük bir yapı tercih edilirken , bazende oldukça üst seviye mukavemetli yapı oluşturmalıdır.

Ana iskelet yapısı sonrasında makine içine müdahale edilecek ve edilmeyecek noktalarına göre kapaklar dizayn edilir. Bazen operatörler rahatlıkla müdahale etsin diye kolay ve menteşe – kilit sistemli bir kapak yapılır. Bazen de yalnız servis personeli müdahale yapacaksa o kısmı konulacak kapağı ya kilitli yada mühürlü yapabilirsiniz.

Bu durumu şöyle açıklarsak Bir jeneratör makinesini düşünelim. Jeneratör makinesine  operatör su koyabilir , yakıt koyabilir  birde dijital ekrandan olayları takip edebilir. Bunun için bu bölümlere kolay açılan basit kilitli bir kapak entegre edilebilir. Ama makinenin yağını değiştirmek , hava filtresini değiştirmek servis personelinin yapması gereken şeylerdir. Bunun için bu kısımlardaki kapılar daha güvenli olup kilit sistemi daha güçlü olmalıdır.

Makine üzerinde çalışan ve yüksek tehlike unsuru yapacak kısımlara kabin üzerinde ekstra güvenlik önlemi sunulmalıdır. Gerekirse bu kısma ulaşıma engeller konulmalı ve hatta yapılabiliyorsa kapaklara siviç benzeri elektronik güvenlik önlemi de alınabilir.

Makine Kabinleri Montajı

Genelde makine üzerinde bir şase mevcuttur. Bu şase üzerine bağlantılı bir aparat ile veya direk bağlantı ile montaj yapılabilir. Tercihen komple modüler yapı olması arzu edilir. Eğer sistemde özel bir engel yoksa genel itibarıyla modüler yapı tercih edilir.

Makine Kabinleri Malzemesi

Metal ihtiva eden materyaller tercih edilir. Bunun dışında alüminyum ve paslanmaz malzemeler de tercih edilebilir.

Videolar için tıklayınız.
 

Konveyör Bant Sistemleri

Konveyör Sistemleri
 

bottom of page